გაკვეთილის თემა.
|
დაბალი საწყისიდან მოკლე მანზილზე რბენის ტექნიკის შესწავლა
|
სწავლების მე- საფეხური / კლასი
|
9_ კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა.
|
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა / აქტუალობა.
|
რით არის ეს გაკვეთილი აქტუალური? როგორ შეუწყობს ის ხელს მოსწავლეებს ცოდნისა და უნარ_ჩვევების დაუფლებაში?როგორ დაეხმარება მათ წინარე ცოდნის გამოყენებაში?მომდევნო საკითხებზე გადასვლაში?ცოდნის ინტეგრირებაში? მოსწავლებს აქვს უნარი დაკავშიროს ფიზიკური აქტივობა საკუტარ სხეულის ფიზიოლოგიურ განვითარებასთან?
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები.
|
რა კონკრეტულ ცოდნას დაეუფლებიან მოსწავლეები?რომელ კონკრეტულ უნარებს განივითარებენ და რომლების გამოყენებაში გაიწაფებიან ისინი? რა დამოკიდებულებები ჩამოუყალიბდებათ მათ? ჯანმთელობა და უსაფრთხოება. მოსწავლეს შეუძლია გაითავისოს ჯანსაღი ცხოვრების წესი,როგორც ფიზიკური და ფსიქიკური ჯამთელობისა და საზოგადოებაში წარმატების მიღწევის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი პირობა. თვალსაჩინოა როდესაც მოსწავლე: სპოირტული ფორმის შენარჩუნების მიზნი ჩამბულია რეგულარულ ფიზიკურ აქტივობაშო ;აცნობიერებს საკვების რაოდენობას და ხარისხის ზეგავლენას ჯანმრთლობაზე და საერთო ფიზიკურ მდგომარეობაზე,დაბალანსებულ კვების არსს აღწერს თუ რა ზეგავლენას ახდენს ფსიქოაქტიური ნივთიერებების ნარკოტიკების, ალკოჰოლის, ფსიქოტროპული მედიკამენტებისა და თამბაქოს მოხმარება მოხმარება ადამიანის ფიზიკურ და ფსიქიკურ ჯანმრთელობაზე მის სოციალურ
სტატაუსზე.
|
წინასწარი ცოდნა ად.
|
რა იციან ან უნდა იცოდნენ მოსწავლეებმა იმისთვის, რომ ამ გაკვეთილის ამოცანები წარმატებით შეასრულონ? მოძრაობა და მიტორული უნარ _ჩვევირითად მოთორულები. მოსწავლეს შეუძლი ფიზიკური აქტიობისას ყველა ძირითადი და აუცილებელი მოძრაობითი უნარ_ჩვევა. შედეგი თვალსაჩინოა , როდესაც მოსწავლე : აქტიური ვარჯიშობით აუმჯობესებს ადრე ათვისებულ ძირითად მოტორულ უნარ_ჩვევებს; დაუფლებულია სპორტის ძირითადი საეობებით; შეჯიბრისა და ვაჯიშების წინ ასრულებს მოსამზადებელ ვარჯიშებს;
|
შეფასების საგანი და პროცედურები.
|
წინასწარშემუშავებულისქემისმიხედვით. გაკვეთილსვაფასებჩათვლებით
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები.
|
გზამკლევის კრებული, ეროვნული სასწავლო გეგმა, ჩვეულებრივი სტარტი,ტერფსაბრჯენები,სასტვენი,პატარა ალმები. ისტ_ის და ვიდეო_მასალები.
|
გაკვეთილის მსვლელობა / სასკოლო მენეჯმენტი
|
შევდივარგაკვეთილზე, ვესალმებიმოსწავლეებს _ 2 წთ კომპიუტერით ვაჩვენებ მსიფლიოს და ევროპის ჩემპიონებს მოკლე მანძილზე რბენაში ტექნიკას 10 წთ
შემდეგგავდივართგარეთეზოშისრბენ ბილიკთან ანუ სტარტთან და ვიწყებთ რბენის ტექნიკის შესწავლას 30 წთ.
გაკვეთილის ბოლოს შევაფასებ მოსწავლებს ჩათვლებით_ 3 წთ.
|
четверг, 25 октября 2012 г.
გაკვეთილის გეგმა1
პროექტი
პროექტის
სახელწოდება: ჯანსაღ
სხეულში ჯანსაღი სულია
პროექტის
მთავარი იდეა: ჯანმრთელი, მრგობრული და ჯანსაღი სულის მომავალი
თაობის აღზრდა.
პროექტის მიზანი:
·
მოძრაობისა და მოტორული უნარ–ჩვევების განვითარება
·
ორგანიზმის გაკაჟებისა და ჯანმრთელობის განმტკიცებისათვის
აუცილებებლი ფიზიკური აქტივობების დანერგვა და განვითარება.
·
მოსწავლემ ამხანაგებთან და პედაგოგთან ერთად შეძლოს სარბენი ბილიკის
შერჩევა, შეჯიბრისათვის სჭირო აქტივობების დაგეგმვა და განხორციელება.
განუვითარდეს მას ჯგუფური მუშაობისა, თანამშრომლობის და მოძრაობის მოტორუკი
უნარჩვევები.
განსახორციელებელი
აქტივობები:
- 2 გუნდის შექმნა
- სარბენი ტრასის შერჩევა
- სარბენი ტრასის აზომვა
- შეჯიბრის დღის დადგენა და წამახალიშებელი პრიზების შერჩევა
- შეჯიბრის მოწყობა
პროექტის
მოსალოდნელი შედეგი: მოსწავლეები შეძლებენ სარბენი ბილიკის
შერჩევა-აზომვას და შეჯიბრის ჩატარებას. მათ განუვითარდებათ ჯგუფური მუშაობის,
თანამშრომლობისა და მოძრაობის მოტორიკული უნარჩვევები.
პროექტის
მსვლელობა: პროექტის განხორციელებისთვის მუშაობა 1 კვირის
განმავლობაში მიმდინარეობდა. მოსწავლეები ხალისით ასრულებდნენ ყველა დავალებას და
შეჯიბრის დღეც მხიარული გამოვიდა. მასწავლებელთან ერთად შეიქმნა 2 ჯგუფი, მათთვის
კარგად ნაცნობი ადგილებიდან შეარჩიეს და გაზომეს სარბენი ტრასა,შეჯიბრის დროს
თვალსაჩინოდ გაიკრა მოსწავლეთა გვარ-სახელობითი სიები, სადაც იწერებოდა მათი
შედეგები, რაც ბოლოს შეჯამდა და გამარჯვებულებს გადაეცათ წამახალისებელი საჩუქრები და პროექტიც დასრულდა.
საგნებთან
/ საგნობრივ ჯგუფებთან / ეროვნულ
სასწავლო გეგმასთან კავშირში:
პროექტი ასევე ხელს
შეუწყობს სკოლაში საგანთა
შორის კავშირს, განსაკუთრებით კი ბიოლოგიის და მატემატიკის სწავლების თვალსაზრისით. ყოველივე ამის
შემდეგ მოსალოდნელია მოსწავლეთა
როგორც ჯანმრთელობის მდგომარეობის
გაუმჯობესება , ასევე აკადემიური
წარმატების ამაღლება.
პროექტისათვის
საჭირო რესურსები: სიგრძის საზომი, წამმზომი, ფოტოაპარატი, ცხრილები,
მარკერები.
პროექტი განახორციელა: ხელმძღვანელი მარადი
ბანძელაძე და V,VI,VII კლასის მოსწავლეებმა.
გაკვეთილის გეგმა2
გკვეთილის თემა
|
მძლეოსნობა ა)რბენა მოკლე მანძილზე
ბ)გამორბენით სიგრძეზე ხტომა
|
სწავლების საფეხური და კლასი
|
საბაზო მე–8 კლასი
|
ინტეგრირებული საგნები
|
სპორტი - მარატი ბანძელაძე
ფიზიკა-
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
-------
|
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
|
სპორტი. დაკვირვებით სწავლა; მოძრაობითი იმიტაცია; შეცდომების აღმოფხვრა; წარმოსახვითი გააზრება.
ფიზიკა. აჩქარება; ტრაექტორია; სივრცითი მოძრაობა; კინეტიკური და პოტენციური ენერგია
|
ესგ–ით განსაზღვრული მისაღწევი
შედეგები
|
სპორტი. მოსწავლეს შეუძლია გაითავისოს ჯანსაღი ცხოვრების წესი, როგორც ფიზიკური და ფსიქიკური ჯანმრთელობისა და საოგადოებაში წარმატების მიღწევის ერთ–ერთი უმნიშვნელოვანესი პირობა;მოსწავლეს შეუძლია ფიზიკური აქტივობისას წარმოაჩინოს ყველა ძირითადი და აუცილებელი მოძრაობითი უნარ–ჩვევა; მოსწავლეს შეუძლია მონაწილეობა მიიღოს ფიზიკურ აქტივობებში, რომლებიც აუმჯობესებენ მის ჯანმრთელობას
ფიზიკის კავშირი სპორტთან . მოსწავლეს შესწევს სივრცითი აღქმის უნარი; ერკვევა მიზიდულობის მცნებებში, ტრაექტორიის არსში, შეუძლია სხეულის თანაბარი აჩქარებული მოძრაობა ძალაზე დამოკიდებული სიჩქარის და ინერციის წარმოდგენა , შეუძლია პოტენციური და კინეტიკური ენერგიის განსაზღვრა.
|
თანმიმდევრობა (აქტივობა და დრო
|
სპორტში ისტ–ის გამოყენება: მაწავლებელი აცნობს მოსწავლეებს გაკვეთილის თემას, ფიზიკურად შესასრულებელ მოძრაობებს უკეთ გასააზრებლად, მასწავლებლის დახმარებით მოსწავლეები ნახულობენ რბენისა და ხტომის, გარკვეული თანმიმდევრობით შედგენილ დიაგრამებს. ირჩევენ ქვესაცხეობის სტილს მაგალითად: რბენა დაბალი საწყისიდან, წყვილთა შორის ან ინდივიდუალურად.
სიგრძეზე ხტომა "ღუნი, ზნექი" ან "მაკრატელა",
სტილით. წინაწარ ჩაწერილი მასალის გამოყენებით.(ხანგრძლივობა 7 წუთი)
სპორტში ფიზიკის გამოყენება ისტ–ის საშუალებით. მასწავლებელი შესასრულებელი მოძრაობების მიხედვით მოსწავლეებს კომპიუტერზე აჩვენებს გარემოს ძალათა გავლენას ორგანიზმზე. მასალა წინასწარაა ჩაწერილი.(ხანგრძლივობა 7 წუთი)
პრაქტიკული შესრულება: ზოგადგანმავითარებელი მოთელვითი ვარჯიშები(5 წუთი)
რბენა წყვილთა შორის 30 მეტრი დროში; საწყისზე წესით დგომა; რბენისას კიდურების სწორად გამოყენება სუნთქვა და ფინიშირება. (10 წუთი)
გამორბენით სიგრძეზე ხტომა "ღუნი, ზნექი და მაკრატელა" სტილით; ხტომის(გამორბენი, არეკნი, ფრენი, დახტომა) ფაზების ინდივიდუალური
დახვეწა.(10 წუთი)
ორგანიზმის დატვირთვის შედეგად, შემდეგში შესაძლო მოსალოდნელი გამოვლინება, წვა, ტკივილი, დაჭიმულობა.მეთოდური რეკომენდაციები
ინსტრუქტაჟი (3 წუთი)
მოსწავლეთა შორის ჯიბრითი ხასიათი ურთიერთგაზიარებითი მსჯელობა (ანალიზი) შესრულებული დავალების თემის ირგვლივ; ვინ უკეთ აკეთებს და როგორ გამოსდის როგორ ახერხებს, სურვილი უკეთ შესრულების გამოვლინებით და მცდელობით.(3 წუთი)
|
შეფასება
|
" ჩათვლა" მოსწავლე ასრულებს ან ცდილობს შეასრულოს მასწავლებლის მიერ მიწოდებული მეთოდური რეკომენდაციები და მითითებითი განმარტებები; სისტემატიურად იცვამს სპორტულ ფორმას; არჩევს მოძრაობის შესასრულებლად მოხერხებულ მოქმედებას და სტილს; იძლევა შეკითხვებს და პასუხობს დასმულ კითხვებს; შეუძლია მოვლენებისა და სიტუაციების ურთიერთკავშირის აღქმა.
|
კლასის მენეჯმენტი საგანმანათლებლო
რესურსები
|
კომპიუტერი, მასალები ინტერნეტგვერდიდან, www. fizkult-ura.com, რბენისა და ხტომის მეთოდური რეკომენდაციები და ტექნიკა. ვირტუალური ლაბორატორია ფიზიკაში. ელექტრონული მასალები ინტერნეტ გვარდიდან www.buki.ge სარბენი ბილიკი; წამზომი; სახტომი ორმო; სიგრძის საზომი ხელსაწყო; სანიშნეები; ქვიშის გასასწორებელი
|
Подписаться на:
Сообщения (Atom)